NEzávislé Sociálně Ekologické HNUTÍ
 
Virtuální verze naučné stezky
"Brněnská přehrada, jak ji neznáte"
Tabule 1 | Tabule 2 | Tabule 3 | Tabule 4 | Tabule 5 | Tabule 6


Na tabuli první najdete podrobnou mapu Brněnské přehrady a okolí, kterou můžete ihned srovnat s leteckou fotografií. Z textů se dozvíte několik zajímavostí a faktů o přehradě, její historii, ale zejména o jejím možném budoucím ohrožení. Dojde-li totiž k znovuoživení výstavby rychlostní komunikace R43, budete při čtení této tabule stát pod dálničním mostem.

Tabule druhá Vám poskytne podrobné, odborné a vyčerpávající informace o květeně poblíž přehradní hráze. Můžete se také na přehradu a její okolí podívat očima geologa a poté si znovu udělat výlet do historie. Tentokrát se dočtete o minulosti R43, tedy o původní říšské či takzvané Hitlerově dálnici. Kdyby byla R43 budoucností, květiny by se velmi záhy staly minulostí.

Tabule třetí Vás zavede pod vodní hladinu. Nesetkáte se sice s rybami, ale zato se projdete Starými Kníničkami - vesnicí, která byla kvůli stavbě přehrady zatopena a jejíž jméno také přehrada nesla. Očima známého sociologa Jana Kellera se podíváte na automobilismus trochu jinak a nakonec se můžete opět vydat do minulosti. Kromě jiného se dozvíte, jak naši předkové na konci druhé světové války přehradu zachránili. Zachráníme ji i my pro naše potomky?

U tabule čtvrté se octnete v lese. Dozvíte se jak na tom naše lesy jsou, co je příčinou jejich neutěšeného stavu a jaké jsou možnosti nápravy. Stranou Vašeho zájmu jistě nezůstanou ani stromy v okolí Brněnské přehrady. Na závěr Vám brněnští aktivisté NESEHNUTÍ představí svou činnost. Lesy v okolí přehrady představují jedinečný prostor pro aktivní odpočinek, važme si jich a chraňme je! 

Na tabuli páte se opět setkáte s geologem, který Vám odborně objasní význam záhadného slova "abraze". Kromě něj na Vás poblíž bývalého Sokolského koupaliště čeká také kachna divoká, racek chechtavý, bublinatka obecná, sítiny a orobince a další zástupci místní fauny a flóry. Dopřejme dalším generacím, aby si o těchto tvorech a rostlinách nemusely jen číst!

Tabule šestá Vás zavede do mikrosvěta vodních řas a sinic. Dozvíte se proč přehrada v létě kvete a jak to souvisí s výběrem pracích prášků. Opět pod vodní hladinu se podíváte tentokrát v doprovodu biologa, který Vás seznámí s kaprem, úhořem, bolenem a dalšími obyvateli vod Brněnské přehrady. Historická poznámka se tentokrát dotkne úspěchů protidálničního hnutí ve Velké Británii. Uvidíte, že nesouhlas občanů s výstavbou devastujících dálnic typu R43 má setsakramentsky velkou váhu.